مقاله

داستان های واقعی ای که الهام بخش Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse  شدند

Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse

این مقاله توسط خود Makoto Shibata برای Xbox Wire نوشته شده است

اسم من ماکوتو شیباتا ست و از همان ابتدا روی سری Fatal Frame کار می ‌کردم و سعی کردم ترسناک ‌ترین بازی‌های ممکن را به گونه ‌ای بسازم که نسبت به سایر عناوین ترسناک متفاوت باشد. چیزی که مردم ممکن است حین تجربه کردن بازی ‌های من متوجه نشوند این است که برخی از چیزهایی که در این سری می‌بینید – و برخی از چیزهایی که در Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse بازی خواهید کرد – در واقع از ارواحی الهام گرفته شده است که من در زندگی واقعی دیده‌ام ( و حتی لمس کرده ام!). برای من، زامبی ها و هیولاها ترسناک نیستند زیرا واقعی نیستند، اما ارواح از زمان جوانی در زندگی من حضور ترسناکی داشته اند. من می‌ خواستم برخی از ترسناک ‌ترین مشاهداتم را به بازی‌ هایی که ساخته ‌ام بیاورم، تا برخی از لحظاتی که من را در شب بیدار نگه داشته اند ثبت کنم، به امید اینکه بتوانم همین کار را با گیمرها در سراسر جهان انجام دهم.

پدیده ها و تطهیر

در صنعت بازی سازی ژاپنی، مرسوم است که هنگام شروع کار بر روی یک عنوان ترسناک، به معبد رفته و مراسم تطهیر را انجام دهند. هدف از برگزاری این مراسم جلوگیری از بروز هر گونه پدیده معنوی یا اختلال در حین ساخت بازی است، اما برای Fatal Frame فکر کردیم بهتر است اجازه دهیم روح ها ظاهر شوند، بنابراین معمولاً مراسم تطهیر را برای بازی های این سری انجام نمی دهیم. به همین دلیل، برخی از پدیده های روحی در طول توسعه رخ داد که به طور مستقیم در بازی منعکس شد – مانند زمانی که ما در حال ضبط صدا بودیم و صدهای مرموز در پس زمینه ضبط شد. ما سعی کردیم آن را از ضبط حذف کنیم، اما در نهایت منصرف شدیم، زیرا هر کاری که انجام می‌دادیم، صدا مدام به ضبط برمی‌گشت، بنابراین تصمیم گرفتیم که این صداها در بازی بماند!

اما این صدای ترسناک تنها روحی نیست که در طول فرآیند ساخت فرنچایز Fatal Frame با آن مواجه شده ایم. با عرضه Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse امروز، به این نتیجه رسیدم که زمان خوبی برای تجزیه و تحلیل پدیده های معنوی مرتبط با این عنوان است.

ماکوتو شیباتا، خالق سری Fatal Frame

مردی در مهتاب

منبع واقعی الهام بخش Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse از تجربه‌ای است که من داشتم که هنوز هم مو را بر بدنم سیخ می کند. در بازی، یکی از مکان هایی که بازدید می کنید، سالن Rogetsu است. این در واقع بر اساس یک هتل قدیمی دارای چشمه آب گرم (به سبک ژاپنی) متعلق به یکی از بستگان من است. ما به صورت خانوادگی آنجا دور هم جمع می شدیم و در این یک شب خاص، خانواده من تنها مهمانان هتل بودند، بنابراین هیچ کس دیگری در آن اطراف نبود. نیمه‌ شب از خواب بیدار شدم و چون داخل هتل فقط با نور مهتابی که از پنجره می‌درخشید کم ‌کم روشن می‌شد، فضای فانتزی ‌مانند مرا مجذوب کرد تا کمی در اطراف پرسه بزنم. یعنی تا زمانی که مردی را دیدم که نمی شناختم آن طرف راهرو ایستاده و زیر نور ماه از پنجره بیرون را نگاه می کند.

قرار بود فقط اقوام حضور داشته باشند، اما این مرد قطعا غریبه بود. همانطور که به آرامی نزدیک شدم تا ببینم او کیست، مرد به من نگاه کرد، سپس در یک چشم به هم زدن ناپدید شد. با کنجکاوی و ترس به جایی رفتم که مرد ایستاده بود. از پنجره به بیرون نگاه کردم و به ماه بزرگ خیره شدم. مدتی آنجا ایستادم و به ماه نگاه کردم تا اینکه فهمیدم اکنون دقیقاً در همان حالت مردی هستم که به تازگی دیده بودم. تعجب کردم که آیا آن مرد یک روح بود؟ آیا او تصویری از گذشته کسی بود؟ یا فقط چشم اندازی از آینده ام دیدم؟ می دانستم که می خواهم چنین لحظه ای را در بازی ثبت کنم.

تا آن لحظه، همیشه فکر می‌کردم مقدار خاصی از رطوبت برای ظهور ارواح لازم است، اما این محیطی با رطوبت کم و پر از گرد و غبار بود – بنابراین سعی کردم نه تنها این لحظه را بازسازی کنم، بلکه دقیقاً این جو را در داخل هتل برای Mask of the Lunar Eclipse بازسازی کنم.

یک روح دستم را گرفت

Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse همچنین دارای یک سیستم منحصربه ‌فرد است که در آن بازیکن گاهی اوقات هنگام تلاش برای برداشتن یک آیتم توسط یک دست شبح‌آلود گرفته می‌شود. این در واقع بر اساس یک تجربه معنوی بود که در طول تولید بازی قبلی، Fatal Frame III: The Tormented داشتم. یک شب دیروقت در خانه خواب بودم که احساس کردم کسی دستم را گرفت. در ابتدا فکر کردم که این یک توهم است چون خواب آلود بودم، اما آن دست سرد به نگه داشتن دستم ادامه داد و به آرامی قدرتش را افزایش داد. فریاد زدم: “درد می کند! درد می کند!” و در نهایت احساس کردم که دست سرد قبل از اینکه ببینم در دیوار ناپدید می شود، دستم را رها کرد. از آنجایی که کنار دیوار خوابیده بودم، هیچ کس نمی توانست آنجا باشد. روحی پشت دیوار بود!

این اولین بار نیست که با ارواح درون این دیوار مواجه می شوم. این همان دیواری است که در نیمه های شب زمزمه ارواح را شنیده ام. یادم می‌آید هنگام کار بر روی Fatal Frame III: The Tormented، صدای زنی را شنیدم که می‌گفت: «بیا برویم شنا کنیم». من شوکه شدم، زیرا این صحنه پایان بازی بود. او از کجا می دانست!؟

من می‌خواستم این تجربه را در The Tormented گنجانده باشم، جایی که شخصیت اصلی، Rei ، از خواب بیدار می‌شود و دستش توسط یک روح گرفته می‌شود، اما تجسم احساس نگه داشتن دست توسط یک روح بسیار دشوار بود، بنابراین ما منتظر ماندیم. و آن را به عنوان بخشی از سیستم جدید در بازی بعدی Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse معرفی کردیم.

Urusai! (خفه شو!)

در حین کار روی این سری، در هر عنوان یک پدیده معنوی تکراری وجود داشته است. هر وقت در دفتر می ماندم، روح یک بچه شب ها در اطرافم می دوید. از روی قدم ها و صدایش به نظر می رسید یک پسر بچه باشد. او در طول شب شیطنت می کرد و اگر به او توجه نمی کردم کتاب ها و کاغذهای روی میز من را به هم می ریخت. وقتی می‌گفتم «اوروسای!»، یعنی «تو سر و صدا می‌کنی»، پسر به سرعت ناپدید می‌شد.

برای Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse، نسخه اصلی بازی در استودیو Koei Tecmo ساخته نشد، بلکه در استودیو Grasshopper Manufacture ساخته شد، بنابراین ما هرگز روح پسر را ندیدیم، اما آنها یک میز پینگ پنگ داشتند که من زمانی که تا دیروقت روی بازی کار می‌کردیم، روی آن می‌خوابیدم، و هر چند وقت یک ‌بار روح دختری را می‌دیدم که دور میز می‌چرخید و آرام و بی‌صدا می‌دوید. اگر وقتی او را می دیدم واکنشی نشان نمی دادم، او به سمت پنجره می رفت و آهنگی می خواند. “چهار، چهار، شش…” ظاهراً او اعداد را به صورت شعر می خواند. من هرگز نمی توانستم پایان را به وضوح بشنوم، اما فکر می کردم این پیامی است که آنها می خواهند من را در بازی وارد کنم، بنابراین تصمیم گرفتم رویدادی را در نظر بگیرم که در آن دختری اعداد را طوری بگوید که انگار دارد اعداد را به صورت شعر می خواند.

رویای Miyamoto-san

این داستان در مورد پدیده های معنوی نیست، بلکه درباره رویاهای من است. من فکر می کنم همه ما هر از چند گاهی رویاهای ترسناک می بینیم، اما معمولا تا زمانی که از خواب بیدار می شویم آنها را فراموش می کنیم. خواب هایی را به یاد می آورم که روی من تأثیر می گذارد، مخصوصاً خواب های ترسناک و سعی می کنم وقتی از خواب بیدار می شوم یادداشت برداری کنم تا در بازی هایم از آنها استفاده کنم. در واقع، چندین ساختار map در این سری وجود دارد که من آنها را با الهام گرفتن از رویاهای بدی که دیده ام، طراحی کرده ام و برخی از ارواح گیم الهام گرفته از کابوس هایم هستند.

روحی به نام Kageri Sendo در فیلم Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse بر اساس “Miyamoto-San” است، شخصیتی که گاهی در رویاهای من ظاهر می شود. میاموتو سان مردی لاغر اندام است که با شخصی که روی ویلچر نشسته و دقیقاً شبیه اوست در رویاهایم ظاهر می شود. او همیشه مودب است و وقتی تعظیم می ‌کنم به من تعظیم می ‌کند، اما شخصی که روی ویلچر نشسته است، مرا تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد، زیرا مشخصاً مرده است و حشرات در جسدش می ‌خزند!

گاهی اوقات میاموتو سان حضور ندارد و فقط ویلچر و فردی که روی آن نشسته است را می بینم. وقتی می‌خواهم آنها را لمس کنم تا ببینم مرده‌اند، میاموتو سان با عصبانیت به سمت من می‌دود و می‌گوید: «بهش دست نزن!» و سپس جسد فرضی شروع به حرکت به سمت من می کند.

در Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse، یک آسایشگاه وجود دارد و هر طبقه توسط یک فرد منحصر به فرد تسخیر شده است. بنابراین، البته، وقتی جلسه ای داشتیم تا تصمیم بگیریم کدام ارواح در بازی ظاهر شوند، این میاموتو سان بود که فوراً به ذهنم خطور کرد.

در آن زمان، به جای اینکه میاموتو سان را همانطور که در رویاهای من بود بازسازی کنیم، شخصیت او را به زنی با الهام از Gothic Horror تغییر دادیم تا از او روحی بسازیم که کاربران بخواهند از آن عکس بگیرند. برخی از کارکنان پیشنهاد کردند که نام شخصیت باید به عنوان میاموتو باقی بماند، با این حال، من نام کوچک او را نمی‌دانستم و او برای اینکه روحیه رئیسی داشته باشد ضعیف به نظر می‌رسید، بنابراین ما به استودیو برگشتیم و نامی پیدا کردیم که برای دشمن سری Fatal Frame، مناسب تر است، یعنی Kageri Sendo .

با این حال، خنده دار است، زیرا میاموتو سان از زمانی که در بازی ظاهر شد، در رویاهای من ظاهر نشده است. شاید ظهورش در گیم ،تا حدودی او را راضی کرده باشد. به همین دلیل، وقتی از من می‌پرسند که خاطره‌انگیزترین روح در Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse را نام ببرم، همیشه پاسخم Kageri Sendo است.

Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse  هم اکنون روی Wii · Nintendo Switch · PlayStation 4 · PlayStation 5 · Windows · Xbox One · Xbox Series X/S. در دسترس است. سه زن ده سال پس از ناپدید شدن در طول جشنواره مهتاب به جزیره ترسناک روگتسو بازمی‌گردند تا معمای خاطرات از دست رفته خود را در حالی که در این جزیره دور افتاده با ارواح مبارزه می کنند، حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *