آموزش ps5 / ps4, مقاله

راهنمای اجرای بازی‌ های قدیمی در کنسول ‌های پلی استیشن

راهنمای اجرای بازی‌ های قدیمی در کنسول ‌های پلی استیشن

یادآوری خاطرات گذشته برای بیشتر گیمرها لذت بخش است. یکی از راه‌های گذر در نوستالژی‌های قدیمی، اجرای بازی‌های قدیمی بر روی کنسول پلی استیشن است. اما اجرای بازی‌های قدیمی نیاز به پیش زمینه‌ها و شرایط خاص دارد. بر این اساس می‌خواهیم در این مقاله با بررسی  4 نکته، راهنمای اجرای بازی های قدیمی در کنسول های پلی استیشن را ارائه کنیم. پس تا انتها با پارس کنسول همراه باشید.

1- جذابیت بازی‌های یکپارچه شده با سیستم عامل را بپذیرید

اولین گام برای در آغوش گرفتن نوستالژی، پذیرش سادگی و جذابیت گیم پلی نوآورانه بازی‌های قدیمی با سیستم عامل جدید است. بازی‌های قدیمی در سال‌های اخیر تجدید حیات قابل توجهی داشته‌اند. لازم است که در اجرای بازی‌های قدیمی با عناوین نمادین صنعت بازی آشنا شویم و با درک فضای قدیمی، به دوران کودکی خود بازگردیم. درک فضای نوستالژیک بازی به ما کمک می‌کند تا سادگی گیم را پذیرفته و از اجرای آن لذت ببریم.

2. سازگاری کنسول‌های پلی استیشن و بازی‌های قدیمی را درک کنید

قبل از پرداختن به دنیای بازی‌های قدیمی، مهم است که سازگاری کنسول‌های پلی استیشن و بازی‌ها را درک کنید. هر نسل از کنسول‌های پلی استیشن مجموعه‌ای از محدودیت‌های سازگاری خاص خود را دارد. مشخصات فنی هر نسل از کنسول های پلی استیشن، امکان اجرای برخی از بازی ها را فراهم می کند. ممکن است نتوانید اجرای بازی ps1 روی ps4 را برای تمام بازی‌ها تجربه کنید. در ادامه سازگاری هر کدام از نسل‌های پلی استیشن را بررسی می‌کنیم.

سازگاری با پلی استیشن 1؛ اولین نسل از کنسول های پلی استیشن!

پلی استیشن اصلی که در سال 1994 منتشر شد، با اکثر بازی‌های پلی استیشن 1 سازگاری دارد. اما همه بازی‌های PS1 با کنسول‌های پلی استیشن بعدی سازگار نیستند. در زمان خرید اکانت قانونی پلی استیشن برای اجرای بازی‌های PS1 در پلی استیشن 3 یا پلی استیشن 2، باید از سازگاری کنسول با بازی‌های نسل قبل خود مطمئن شوید.

سازگاری با پلی استیشن 2؛ دانلود بازی پلی استیشن 1 کم حجم را تجربه کنید!

پلی استیشن 2 به عنوان پرفروش‌ترین کنسول تمام دوران شناخته می‌شود. PS2 معمولاً سازگاری خوبی با بازی‌‎های پلی استیشن 1 دارد. همچنین دارای کتابخانه وسیعی از بازی‌های مخصوص PS2 است که مجموعه گسترده‌ای از عناوین قدیمی را ارائه می‌دهد. با دانلود بازی پلی استیشن 1 کم حجم، می‌توانید اجرای موفقی بر روی PS2 داشته باشید.

سازگاری پلی استیشن 3؛ کنسولی محدود به بازی‌های هم نسل خود!

کنسول پلی استیشن 3 سازگاری جزئی با نسل‌ قبل از خود داشته و به کاربران امکان می‌دهد عناوین منتخب پلی استیشن 2 را بازی کنند. اما فاقد پشتیبانی بومی برای بازی‌های پلی استیشن 1 است. برای اجرای بازی‌های PS1 روی PS3 باید آن‌ها را به صورت دیجیتالی از فروشگاه پلی استیشن خریداری کنید.

با اشتراک PlayStation Now می‌توانید طیف گسترده‌ای از بازی‌های PlayStation 2 و PlayStation 3 را در PS4 خود پخش و اجرا کنید.سازگاری پلی استیشن 4؛ از سرویس‌های آنلاین استفاده کنید!

پلی استیشن 4 با نسل‌های قبلی سازگاری اصلی ندارد. اما سونی با ارائه یک سرویس استریم مبتنی بر ابر به نام PlayStation Now تا حد زیادی محدودیت را برای اجرای بازی ps1 روی ps4 برطرف کرده است. با اشتراک PlayStation Now می‌توانید طیف گسترده‌ای از بازی‌های PlayStation 2 و PlayStation 3 را در PS4 خود پخش و اجرا کنید. همچنین پلی استیشن 4 امکان اجرای بازی‌های جدید و محبوب مانند ففیا 23 را داشته و می‌توانید بازی‌های در حال انتشار پرطرفدار مانند اف سی 24 را نیز بر روی آن اجرا کنید.

سازگاری پلی استیشن 5؛ پشتیبانی قوی برای بازی‌های نسل قبل خود!

پلی استیشن 5 دارای ویژگی‌های قابل توجه سازگاری با نسل‌های قبل‌تر است. PS5 از اکثریت قریب به اتفاق بازی‌های پلی‌استیشن 4 پشتیبانی و به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا از کتابخانه عظیمی از عناوین اخیر لذت ببرند. اما سازگاری محدودی با بازی‌های PS1، PS2 و PS3 دارد.

البته باخرید اکانت ظرفیتی و خرید اشتراک‌های پلاس پلی استیشن امکان دسترسی به آرشیو بازی‌های قدیمی را دارید. کتابخانه ارائه شده توسط اشتراک‌های پلاس اکسترا و پریمیویم، اغلب سازگاری کافی با پلی استیشن 5 را دارند. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات در رابطه با اکانت ظرفیتی می‌توانید مقاله «ظرفیت های PS4 و PS5 چیست؟» را مطالعه کنید. همچنین برای کسب اطلاعات درباره اشتراک پلاس اکسترا می‌توانید مقالات مرتبط با اشتراک‌های پلاس پلی استیشن را بخوانید.

3. از شبیه سازهای مطمئن استفاده کنید؛ سازگاری بازی با نرم افزار را بسنجید!

شبیه‌سازها به عنوان دروازه‌ای به گذشته عمل کرده به شما امکان اجرای بازی‌های قدیمی بر روی پلتفرم‌های جدی را می‌دهند. در واقع شبیه ساز نرم افزاری است که محیط سخت افزاری و نرم افزاری یک کنسول بازی خاص را تقلید و به آن اجازه می‌دهد بازی‌های طراحی شده برای پلتفرم‌های مختلف را اجرا کند. شبیه سازها اساساً یک کنسول مجازی در رایانه یا تلفن هوشمند شما ایجاد می‌کنند. در زمان استفاده از شبیه سازها چند نکته زیر را رعایت کنید.

ملاحظات حقوقی را در نظر بگیرید؛ مراقب باشید قانون کپی رایت را نقض نکیند!

شبیه سازها غیرقانونی نیستند. اما دانلود و اجرای بازی‌های دارای حق چاپ بدون مجوز مناسب، حقوق مالکیت معنوی را نقض می‌کند. بر این اساس باید از شبیه سازها برای اجرای بازی‌هایی استفاده کنید که در مالکیت عمومی یا با مجوز صریح از دارنده دارای حق چاپ است.

RPCS3: برای بازی‌های پلی استیشن 3 به عنوان یک شبیه ساز قدرتمند شناخته می‌شود.شبیه سازهای محبوب برای کنسول‌های پلی استیشن را بشناسید

چندین شبیه ساز قابل اعتماد برای اجرای بازی‌های قدیمی در کنسول‌های پلی استیشن وجود دارد. برخی از نرم افزارهای شبیه ساز قانونی برای پلی استیشن شامل موارد زیر است:

  • ePSXe: برای شبیه سازی بازی‌های پلی استیشن 1 به کار می‌رود و یک رابط کاربر پسند برای تجربه یکپارچه بازی است.
  • PCSX2: برای بازی‌های پلی‌استیشن 2 طراحی شده است. با ارائه ویژگی‌های پیشرفته و گزینه‌های سازگاری عالی، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای علاقه‌مندان به سبک قدیمی است.
  • RPCS3: برای بازی‌های پلی استیشن 3 به عنوان یک شبیه ساز قدرتمند شناخته می‌شود. از طیف وسیعی عناوین پشتیبانی می‌کند. اما به دلیل پیچیدگی، ممکن است نیاز به تنظیمات بیشتری داشته باشد.

با کمک نرم افزار و برنامه‌های شبیه ساز می‌توانید برای دانلود بازی ps1 برای psp، اجرای بازی های ps1 برای ps4 و غیره اقدام کنید. البته قبل از استفاده از نرم افزارها حتما درباره کارکرد و سازگاری آن با بازی مورد نظر خود اطلاعات لازم را کسب کنید.

4. از خدمات دیجیتالی بازی‌ها استفاده کنید؛ راهی مطمئن برای دسترسی به بازی‌های قدیمی!

یک بخش مهم از راهنمای اجرای بازی‌ های قدیمی در کنسول ‌های پلی استیشن معرفی خدمات دیجیتالی شرکت‌های بازی است. خدمات دیجیتالی گیم به شما اجازه می‌دهد بازی‌های کلاسیک را به صورت قانونی بر روی پلتفرم‌های مدرن خریداری و بازی کنید. در ادامه برخی از گزینه‌های خدمات دیجیتالی موجود برای کنسول‌های پلی استیشن را بررسی می‌کنیم.

فروشگاه پلی استیشن: دروازه قانونی ورود به بازی‌های قدیمی

فروشگاه پلی استیشن یکی از معتبرترین مراجع خرید است که مجموعه گسترده‌ای از بازی‌های قدیمی را ارائه می‌دهد. باخرید گیفت کارت و اشتراک‌های پلاس پلی استیشن می‌توانید به صورت مستقیم بازی‌های قدیمی سازگار با پلی استیشن 4 و 5 را دانلود و نصب کنید.

یکی از بازی‌های مورد علاقه گیمرها، بازی فیفا است. در کنار خرید فیفا 23 می‌توانید نسخه‌های قبلی فیفا را از طریق اشتراک‌های پلی استیشن پلاس دانلود و رقابت بی نظیری در زمین مجازی فوتبال با دوستانتان داشته باشید.

PlayStation Now: Streaming Retro Games

PlayStation Now یک سرویس مبتنی بر اشتراک است که آرشیو گسترده‌ای از باز‌ های نسل‌های قبلی پلی استیشن را ارائه می‌دهد. با عضویت در PlayStation Now می‌توانید بازی‌های قدیمی را در پلی‌استیشن 4 یا  5 بازی کنید و نیاز به کپی‌های فیزیکی یا دانلودهای گسترده را از بین ببرید.

PlayStation Classic: Miniature Retro Gaming

PlayStation Classic یک کپی مینیاتوری از کنسول اصلی پلی استیشن است که آرشیو قوی از بازی‌های کلاسیک دارد. PlayStation Classic یک تجربه نوستالژیک را در یک بسته جمع و جور و راحت ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات در زمینه دسترسی به سرویس PlayStation Classic می‌توانید با کارشناسان مجموعه پارس کنسول ارتباط بگیرید.

چگونه بازی های قدیمی را پیدا کنیم؟ از کارشناسان پارس کنسول مشاوره بگیرید!

در این مقاله 4 نکته مهم و اصلی راهنمای اجرای بازی‌ های قدیمی در کنسول ‌های پلی استیشن را بیان کردیم. اجرای بازی‌های قدیمی برای بسیاری از گیمرها خاطره انگیز بوده و بسیار جذاب است. شبیه سازها و برخی از برنامه‌ها می‌توانند دسترسی به بازی‌های قدیمی را راحت‌تر کنند. اما در  زمان استفاده از شبیه سازها باید موارد قانونی را رعایت کرد. یک راه مطمئن برای دسترسی به بازی‌های قدیمی، خرید بازی از طریق خدمات دیجیتالی فروشگاه‌های پلی استیشن و سرویس‌های دیجیتال است.

به منظور کسب اطلاعات کافی در رابطه با سرویس‌های دیجیتال شرکت سونی، می‌توانید از طریق شماره تماس‌های 02191309012 و 09020021581 با کارشناسان مجموعه پارس کنسول ارتباط بگیرید. پارس کنسول یکی از مراجع اصلی گیم در ایران است و در زمینه خرید اکانت قانونی، خرید گیفت کارت، خرید کنسول پلی استیشن و خرید محصولات و تجهیزات گیمینگ فعالیت می‌کند. مجموعه پارس کنسول با حذف واسطه‌ها، سعی در ارائه مستقیم تمامی محصولات و تجهیزات گیمینگ با بهترین قیمت بازار به گیمرهای ایرانی را دارد. تیم پشتیبانی پارس کنسول در تمام روزهای هفته از ساعت 9 صبح تا 9 شب با شما همراه است تا نهایت استفاده را از اجرای بازی محبوب خود ببرید.

سوالات متداول

آیا می‌توانم بازی‌های پلی استیشن 1 را در پلی استیشن 4 بازی کنم؟

پلی استیشن 4 سازگاری با بازی‌های پلی استیشن 1 ندارد. اما می‌توانید بازی‌های منتخب PS1 را از طریق سرویس PlayStation Now خریداری و اجرا کنید.

آیا می‌توانم بازی‌های پلی استیشن 2 را در پلی استیشن 5 بازی کنم؟

پلی استیشن 5 بازی‌های پلی استیشن 4 را پشتیبانی می‌کند اما پشتیبانی بومی برای بازی‌های پلی استیشن 2 ندارد.

آیا استفاده از خدمات دیجیتالی کمپانی سونی نیاز به اتصال اینترنت دارد؟

بله، سرویس‌های دیجیتالی مانند PlayStation Now برای پخش بازی‌ها به اتصال اینترنت پایدار نیاز دارند.

آیا می‌توانم از طریق شبیه سازها دیسک‌های فیزیکی بازی را اجرا کنم؟

بله، شبیه سازها به طور کلی از استفاده از دیسک‌های فیزیکی بازی پشتیبانی می کنند. می‌توانید فایل های ISO را از دیسک‌های بازی خود ایجاد و آن‌ها را برای بازی در شبیه ساز بارگذاری کنید.

آیا می‌توانم کنترلرهای اصلی را به شبیه سازها وصل کنم؟

بله، بسیاری از شبیه سازها از کنترلرهای اصلی از طریق آداپتورهای USB یا اتصال بلوتوث پشتیبانی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *