اخبار

تغییر در نسخه کلاسیک Wrath of the Lich King، بهترین expansion گیم پر طرفدار WOW را بسیار قوی‌تر می‌کند

Wrath of the Lich King

از نقطه اوج در تاریخ MMORP با قدمت بلیزارد World of Warcraft، اغلب تحت عنوان Expansion بسیار جذاب Wrath of the Lich King یاد می‌شود که تمامی تغییرات ریز و درشتی که Blizzard در عرضه مجدد این expansion پرطرفدار در سال 2022 اعمال کرد، آن را بیش از پیش جذاب و دوست داشتنی می‌کند.

این که انتشار Wrath of the Lich King در سال 2008 به عنوان اوج WoW در نظر گرفته می‌شود دلایل خوبی نیز دارد. در این expansion، بلیزارد اولین کلاس جدید بازی، Death Knight را معرفی کرد و همینطور شناخته شده‌ترین کاراکتر منفی این فرنچایز، Arthas در این expansion نقش کلیدی دارد.

سال 2010، نقطه ی پیک expansion، همچنین زمانی است که تعداد پلیرهایی که اشتراک فعال داشتند به بیش از 12 میلیون نفر رسید. برای بسیاری از طرفداران فرنچایز، وقتی از WoW صحبت به میان می‌آید، Wrath of the Lich King در ذهن آنها تداعی می شود.

کمپانی Blizzard برای عرضه مجدد این نسخه دو راه پیش رو داشت: یا نسخه‌ی کلاسیک را مجدد منتشر که یعنی عمده بخش‌های گیم را بدون تغییر رها کند؛ و یا اینکه تغییرات عمده‌ای اعمال کند. نوستالژی ابزار قدرتمندی است؛ همچنین تغییرات زیاد می‌تواند آنچه را که بازیکنان در مورد بازی اصلی به خاطر می‌آورند را خراب کند.

رویکرد عمدتاً بدون تغییر، روشی بود که تیم WoW Classic هنگام انتشار مجدد نسخه اصلی در سال 2019 از آن استفاده کرد، که به نظر می‌رسد موفقیتی بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی بود که Blizzard پیش‌بینی می‌کرد.

رویه‌ی “بدون تغییر” برای مدتی کار کرد، اما کمی بعد مشخص شد که تقریباً دو دهه پس از انتشار اولیه WoW، می‌بایست تغییراتی ایجاد شود. بازیکنان دیگر بازی‌ها را به همان روشی که در سال 2004 انجام می‌دادند، بازی نمی‌کنند، و سخت‌افزار و اینترنت مدرن باعث شده است که برخی از جنبه‌های نحوه بازی این MMO ی تقریباً 20 ساله، دیگر ضروری نباشد.

بلیزارد که با دانش گذشته و نزدیک به 20 سال سابقه و تجربه از گیم WoW، به انتشار مجدد و بدون تغییر Wrath of the Lich King اصلی راضی نبود و از این رو آن را به نسخه بسیار بهتری تبدیل کرد.

یک مثال خوب از این تغییرات اعمال شده Dungeon Finder می باشد. این ابزار matchmaking خودکار، که تقریباً یک سال بعد از Wrath of the Lich King، معرفی شد، مسیر MMO بلیزارد را برای همیشه تغییر داد. این یکی از ویژگی‌های مهمی است که طرفداران expansion های قدیمی WoW در رابطه با نقاط عطف تاریخ بازی به آن اشاره می‌کنند، زیرا نیاز به دوست‌یابی و ملاقات با بازیکنان دیگر در سرور را از بین می‌برد و در عوض، به طور خودکار یک پارتی برای Dungeon مورد نظر، از میان پلیر های سرور های مختلف، می‌سازد.

Wrath of the Lich King Classic تا حد زیادی بر patch‌ای که Dungeon Finder را با توجه به تعادل کلاس و سایر ویژگی‌ها معرفی کرد، تکیه می‌کند. اما Blizzard که می‌خواست عنصر اجتماعی WoW Classic را دست نخورده نگه دارد، تصمیم گرفت که Dungeon Finder را به هیچ‌وجه برای Wrath of the Lich King Classic وارد نکند.

علی‌رغم اینکه این ویژگی کلیدی معرفی شده در نسخه اصلی بود. این یک حرکت جسورانه است و اگرچه همه پلیرهای این گیم با این تصمیم موافق نیستند، اما این موضوع، تاکید ویژه‌ای روی اهداف بلیزارد در مورد Wrath of the Lich King Classic می‌نماید. بلیزارد صرفاً به دنبال بازسازی بازی نیست که در یک نقطه خاص از زمان وجود داشته است. در عوض، هدف آن این است که آن را در مسیر جدیدی قرار دهد، که با افزودن یا حتی حذف ویژگی‌ها در تلاش برای بهبود آنچه قبلاً بوده و ایجاد تجربه‌ی جدید و خوشایند برای بازیکنان، سعی در تحقق دادن این هدف دارد.

تا این لحظه Wrath of Lich King Classic خوب عمل کرده است. سرورها در حال پیشرفت هستند، بازی زنده و پر مخاطب است، و بازیکنان به طور مداوم گروه هایی را برای dungeon‌ها و raid‌ها را بدون نیاز به سیستم matchmaking اتوماتیک، تشکیل می‌دهند. تغییرات کوچکتر و متعددی وجود دارد که در به کمال رسیدن این MMORPG کمک می کند.

اضافه شدن “Emblems of Heroism” به‌عنوان جایزه‌ی quest‌ها، باعث می‌شود که بازیکنان انگیزه بیشتری برای تکمیل ماموریت های اواخر بازی داشته باشند و به بازیکنان کمک می‌کند تا حتی بدون نیاز به قدم گذاشتن در dungeon‌ها، آماده‌ی raid شوند. قابلیت خرید توانایی پرواز در Northrend برای شخصیت‌های دیگر در همان حساب کاربری، از همان ابتدای expansion، بسیار کاربردی ست. دادن جوایز اضافی به Tank ‌ها و  Healerهایی که Dungeon‌ ها را تکمیل می‌کنند، راهی عالی برای تشویق بازیکنان به بازی کردن این نقش‌های پرتقاضا برای تکمیل کردن dungeon‌ها است که به نوبه خود به کل community کمک می‌کند.

همچنین تغییراتی در راه است که هنوز اعمال نشده‌اند؛ ولی به نظر می‌رسد اعمال آنها، یک گام بزرگ به جلو باشد. واضح است که بلیزارد از نگاه انتقادی برای بهبود چیزی که بسیاری آن را شاهکار MMO می‌دانند استفاده می‌کند. Wrath of the Lich King هنوز هم جزو بهترین سال‌های تاریخ WoW است و قرار نیست نسخه کلاسیک، فقط به بازیکنان اجازه دهد آن خاطرات را دوباره زنده کنند؛ بلکه در صدد است که خاطرات تازه ای برای نسل جدید بازیکنان به ارمغان بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *